ZlonínNET.cz

Novinky

1.11.2023 - Spuštění nového webu do ostrého provozu.

IP kamery

Stále více a více zákazníků pociťuje obavu o svůj majetek a přemýšlí, jak jej více ochránit před nenechavci, kteří stále častěji navštěvují předměstí Prahy a páchají tu nejrůznější trestnou činnost.

V ochraně našich domovů již dlouho hrají prim zařízení elektronického zabezpečení budov (EZS) známé jako domovní alarmy. Poslední dobou však kalsické alarmy začaly doplňovat také kamerové systémy. Kamery mohou reagovat už na narušení perimetru pozemku, zatímco alarm hlásí až porušení plášťové ochrany domu - otevření oken nebo dveří.

Velký vývoj kamerových systémů

Kamerové systémy za poslední desetiletí prošly velikým vývojem. 

Předně zlevnily na tolik, že si moderní a kvalitní kamerový systém může dovolit téměř každý majitel nemovitosti.

Trh se přesunul od kamer analogových ke kamerám s digitálním přenosem signálu ve formě IP paketů.

Kamery získaly inteligenci. Dříve se všechny funkce systému řešily až na rekordéru. Dnes kamery zpracovávájí obraz už samy v sobě a rekordér se může soustředit jen na ukrádání záznamů a komunikaci s uživatelem.

Obrazové čipy - na poli čipů se odehrála přímo revoluce. Kde jsou doby, kdy kamery disponovaly rozlišením 640x480 obrazových bodů. Dnes jsou nejprodávanějšími modely kamer vybaveny čipy s rozlišením 4 MPx (MegaPixely) a není problém koupit i kamery s čipy 8 MPx, tedy 4K rozlišení. 

Také zpracování obrazu pokročilo. Kamery, se musí vyrovnat s obrovskou paletou různého osvětlení scény. Od přesvětlené v letním dnu až po absolutní tmu v noci někde v koutě domu. Musí zvládat protisvětlo, nebo snímat v desti a také v mlze.

Optika - objektiv lze vybírat s různou pevnou ohniskovou vzdáleností, nebo multifokální objektivy s motorovým pohonem.

Chcete vidět i v husté mlze, kterou optika neprohlédne? Jsou tu kamery termální. Ty poskytují jak klasický obraz tak ten, který sejme citlivé teplotní čidlo. Pak i v úplné tmě nebo husté mlze vidíte každého teploktervného živočicha i na 100m. Zbládnete také rozpoznat místo se zvyšující se teplotou dříve, než se objeví plameny.

A jsou tu také kamery PTZ, které mohou hlídkovat a otáčet se po definované dráze a v případě narušení střežené zóny se na narušitele zaměří a sledují ho dokud zónu neopustí. Tyto kamery mají veliké přiblížení a jsou schopné rozeznat osoby až na půl kilometru.

Moderní funkce kamer

Už nejlevnější IP kamery umí sledovat překročení linie nebo vstup do určeného prostoru.

Dražší modely zvládají hlídat zmizení definovaného předmětu.

Další skupinou jsou kamery, které umí rozpoznat lidi, zvířata nebo automobily. Lze pak v záznamu vyhledávat průchody jen osob s pokrývkou hlavy nebo 

Ještě lépe vybavené kamery mohou rozpoznávat i tváře lidí a pracovat s databází obličejů, se kterou každou zaznamenanoutvář porovnají a vyhodnotí, zda je, či není v databázi. Na tomto základě pak vyhodnotí práva pro vstup apd.

Stejně tak to jiné kamery umí a vozidly a jejich registračními značkami. Opět kamera spolupracuje s databízí RZ a vyhodnocuje známé a neznáme RZ. Podle výsledku pak umí například ovládat závoru parkoviště.

Počítání osob. Chcete vědět, kolik lidí projde za den hlavními dveřmi domu, nebo vstoupí do obchodu? Jsou kamery, které to pro vás celé dny budou počítat.

Zajímá majitele samoobsluhy, kudy jeho zákazníci nejčastěji v prostoru prodejny chodí a kde jsou tedy potenciálně nejlepší místa pro reklamu? IP kamera mu takovou mapu s průchody připraví.

Každý jendou za čas zatouží opustit domov a podívat se někam do světa. A když tak obdivujeme krásy jiných krajů, zatoužíme občas vidět, jak to vapdadá doma, co je děje okolo toho nejdražšího majetku, který máme. Pokud máme nainstalovaný kamerový systém, stačí mám jen chytrý mobilní telefon na internetu a už se díváme na záběry z kamer aktuální i na záznamy. 

Zkrátka, kamerové systémy se vyplatí dnes každému, kdo chce chránit svůj majetek, chce mít přehled a chce využít i některé z výše uvedených funkcí systému.


Copyright © 2023. All Rights Reserved.